NE postoji
Planeta B.

O Projektu

Kroz aktivnosti u okviru TwiNSol-CECs projekta će se stvoriti uslovi za saradnju koja je neophodna Tehnološkom fakultetu Novi Sad (TFNS), Univerziteta u Novom Sadu, da poveća i implementira svoja istraživanja u oblasti emergentnih zagađujućih supstanci (CEC-ova – Contaminants of Emerging Concerns). Ovo će biti postignuto povezivanjem u okviru programa Horizont Evropa, sa dva vodeća istraživačka instituta iz Evropske Unije koji imaju veliko iskustvo u ovoj oblasti:

  • Španski nacionalni istraživački savet, Institut za procenu životne sredine i istraživanja voda (CSIC), Španija, i
  • NOVA Univerzitet Lisabon, NOVA Škola za nauku i tehnologiju (UNL), Portugal,

čiji eminentni istraživači će pomoći TFNS-u da otključa naučni potencijal kroz intenzivno umrežavanje, prenos znanja i tehničku stručnost.

Monitoring CEC-ova i unapređenje tehnologija za njihovo uklanjanje imaju važnu ulogu u zaštiti ljudi i prirodnih resursa. Ova nastojanja u skladu su sa obavezom Evropskog Zelenog Sporazuma (EGD – European Green Deal) za prelazak EU ka nultom zagađenju, životnoj sredini bez toksičnih materija. Takođe, oni su u skladu sa Agendom za Održivi Razvoj do 2030. godine. Očuvanje kvaliteta vode, vazduha i zemljišta, zaštita izvora pijaće vode i promocija zaštite voda, kao i smanjenje zagađenja od izvora do korisnika, su među prioritetnim akcijama Strategije EU za region Dunava. Zakon o vodama u Srbiji prati relevantne direktive Evropske Unije, ističući značaj zaštite životne sredine na samom izvoru i značaj praćenja emisija.
Da bi se postigli sveobuhvatni, primetni rezultati u kratkoročnom do srednjeročnom periodu koji će rezultirati dugoročnim rešenjima za prevenciju i ublažavanje problema vezanih za životnu sredinu i zdravlje, neophodno je potpuno mobilisati dostupne istraživačke, inovativne i tehnološke kapacitete širom Evrope, uključujući i „centre izvrsnosti" koji se nalaze u regionima koji zaostaju, jer samo usklađene istraživačke aktivnosti mogu doneti rešenja za sistematski i sveprisutni problem stalne emisije i akumulacije brojnih CEC-ova u okolini. Tehnološki fakultet Novi Sad je prepoznao potrebu za jačanjem postojećih kapaciteta u inovativnoj analizi CEC-ova i metodologijama za njihovo uklanjanje, kroz saradnju i obuke sa vodećim institucijama EU u oblasti istraživanja životne sredine i održivosti. Stoga će TwiNSol-CECs omogućiti TFNS-u da bude više integrisan i prepoznat u oblasti istraživanja CEC-ova.

Emergentne zagađujuće supstance su hemikalije koje mogu dospeti u okolinu i izazvati štetne efekte, ali većina njih još uvek nije regulisana, a njihova sudbina, ponašanje i potencijalni uticaji još uvek nisu dovoljno istraženi. Da bi se osigurali čisti i zdravstveno bezbedni resursi životne sredine (zemlja, hrana, površinska i pijaća voda) širom sveta, znanje o distribuciji, izvorima i putevima zagađenja treba neprestano unapređivati kroz kombinovanje/deljenje dokaza i ekspertiza iz svih regiona, što je jedini način za poboljšanje metoda praćenja, prevencije, kontrole i remedijacije.

Zbog povećanja svetske populacije, stopa ispuštanja hemikalija u životnu sredinu postepeno raste; društvo može pretpostaviti da nema potrebe brinuti o štetnim efektima CEC-ova jer su njihove koncentracije vrlo niske, međutim, njihova toksičnost je trajna i često se prenosi kroz generacije. Važnost praćenja CEC-ova u otpadnim vodama ima visok prioritet, imajući u vidu da se količine otpadnih voda koje se ispuštaju širom sveta povećavaju ogromnim tempom zbog rasta populacije, viših životnih standarda i povećane potražnje za vodom. Pandemija SARS-CoV-2 izazvala je neočekivano visoku potrošnju vode, a povećana je i potrošnja farmaceutskih proizvoda, što je uticalo na njihov veći nivo u otpadnim vodama. Negativni uticaji na vodu će nastaviti da rastu kako efekti klimatskih promena budu postajali intenzivniji. Sa takvim trendovima, globalni resursi vode se smanjuju iz dana u dan, dok su izazovi povezani sa CEC-ovima dobili veću pažnju zbog njihovih posebno štetnih efekata, čak i kada postoje u niskim koncentracijama. Ovaj izazov je još izraženiji kada se razmatra korišćenje otpadnih voda kao nekonvencionalnih resursa radi rešavanja problema sa nestašicom vode.

Ciljevi

Opšti cilj projekta TwiNSol-CECs je unapređenje naučne i inovativne izvrsnosti TFNS-a u različitim aspektima istraživanja CEC-ova integrisanih u šire evropske mreže izvrsnosti, doprinoseći nacionalnom i regionalnom naučnom i ekonomskom rastu i blagostanju, kao i usklađenosti naprednih istraživačkih i inovativnih napora važnih za brz i održiv prelazak cele Evrope ka nultom zagađenju i okruženju bez toksičnih materija, koji je predviđen Evropskim Zelenim Sporazumom (EGD).

Postoji pet

specifičnih ciljeva identifikovanih
u okviru projekta
TwiNSol-CECs:

1

Unaprediti izvrsnost TFNS-a u oblasti naprednih istraživanja o životnoj sredini, radi bolje integracije Srbije i zapadnog Balkana u mreže izvrsnosti EU.

2

Intenzivirati strateško umrežavanje TFNS-a sa dve vodeće istraživačke institucije na nivou EU.

3

Povećati naučnu efikasnost, vidljivost i atraktivnost TFNS-a i njegovog osoblja unutar Evropskog Istraživačkog Područja (ERA – European Research Area).

4

Razviti održive kapacitete menadžmenta i administracije TFNS-a radi konkurentnijeg učešća u različitim mogućnostima finansiranja.

5

Povećati proaktivnu interakciju istraživača TFNS-a sa različitim zainteresovanim akterima u istraživanju životne sredine i održivosti, kao i unaprediti kreativnost TFNS-a u novim pristupima istraživanju i inovacijama (R&I – Research and Innovation).

Funded by the European Union

  • Naziv projekta:

    “TWINING ZA UNAPREĐENJE NAUČNE IZVRSNOSTI TEHNOLOŠKOG FAKULTETA NOVI SAD U RAZVOJU INOVATIVNIH REŠENJA ZA ZAŠTITU EKOLOŠKIH RESURSA OD EMERGENTNIH ZAGAĐUJUĆIH SUPSTANCI”

Akronim projekta:
TwiNSol-CECs
Datum početka:
1. avugust 2022.
Datum završetka:
31. jul 2025.
Budžet: 1 432 937,50 evra
Koordinator: TFNS
(Tehnološki fakultet Novi Sad)

GA: 101059867

Finansiran od strane Evropske unije. Mišljenja i stavovi izraženi su isključivo od strane autora i ne odražavaju nužno stavove Evropske unije ili izvršne agencije EU. Ni Evropska unija ni nadležno telo za dodelu sredstava ne mogu biti odgovorni za njih.

futer

Funded by the European Union

  • Title of the Project:

    TWINNING FOR ENHANCING THE SCIENTIFIC EXCELLENCE OF FACULTY OF TECHNOLOGY NOVI SAD FOR INNOVATIVE SOLUTIONS TO PROTECT ENVIRONMENTAL RESOURCES FROM CONTAMINANTS OF EMERGING CONCERN 

Acronym: TwiNSol-CECs
Start date: 1st August 2022
End date: 31st July 2025
Budget: € 1 432 937,50
Coordinator: TFNS
GA: 101059867

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or EU executive agency. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.

By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.